بـایــــراق BAYRAQ

هر بؤلگه‌نین بیرلیک نیشانی و میللتـلشمه عاملی

رنگ سبز؛ نماد اسلام یا نماد عرب؟!

+0 نفر به‌یه‌نیب

بؤلوم : گونئی آزئربایجان بایراغی


با اشاره به اینکه رنگ سبز در بین همه ادیان بعنوان رنگ طراوت و زندگی و آرامش یاد شده است اما خیلی از مسلمانان امروز تصورشان بر این است که این رنگ (سبز) انحصاراً نشان دین اسلام بوده است. بر اساس این تصور غلط، گویا پیامبر اسلام(ص) و امامان شیعه هم بطور ویژه و انحصاراً رنگ سبز را برای لباس و جامه‌ی خود بر می گزیدند و یا در مراسمهای رسمی چنین لباسی بر تن می نمودند. اما روایات متعدد حاکی از آن است که پیامبر اسلام و ائمه معصومین به هنگام حضور در جمع ها ، مهمانیها و مراسمهای رسمی با جامه‌ی سرخ (قرمز)رنگ ظاهر می شدند و از طرفی پرچم حکومت پیامبر اسلام که بهنگام جنگها نیز حمل می شد گاهی سیاه و گاه سفید بود.

رنگ سبز در میان جهان عرب (اعم از پیروان ادیان مختلف) از جایگاه ملی ویژه ای برخوردار است؛ در جنوب ایران (منطقه عربستانِ ایران)، این رنگ در مراسمهای ملی- سنتی بسیار خودنمایی میکند. برای مثال: در این منطقه با استثناء از دیگر مناطق ایران، از قدیم رسم بر این بوده که در مراسم جشن عروسی ها ، عروس لباسی سبز به تن میکند و سبدها و طَبَقهای حاوی وسایل عروسی و هدایای مربوطه با تور و پارچه‌ و نوارهایی سبزرنگ تزیین می‌شوند؛ همچنین داماد نیز از اقلام سبز استفاده مینماید.

عروس عرب ؛ با لباس سنتی سبزرنگ برگرفته از فرهنگ ملی عربی

در نتیجه برداشتهای غلط از فرهنگ عربی به نام فرهنگ اسلامی، در سده های اخیر چنین باب شده است که رنگ سبز به نشان اسلام در جاهای مختلف بکار برود ؛ لذا در پرچم بعضی از کشورها و مناطق اسلامیِ عربی و غیرعربی نیز از این رنگ بدین منظور استفاده میشود.

اما با بازگشت به دوران ورود اسلام به منطقه ایران کنونی معلوم میشود که محتوای روی پرچم و بیرق به سمت دینی شدن رفت اما نه با رنگ سبز، بلکه در این دوره معمولا روی پرچم عبارت «لااله الاالله» نقش بسته بود و البته پرچم ها یک ویژگی دیگر هم داشت؛ بیرق های این دوره بعضا به شکل مستطیل عمودی بود و نه افقی یا مثلثی. از این دوره تا زمان صفویان همه سلسله ها به نوعی پرچم مخصوص به خود را دارند اما هیچ وقت از رنگ سبز به عنوان نشان اسلام استفاده نشده است.

استفاده از رنگ غالب و زمینه سبز اولین بار در پرچم دولت سلسله صفویه که خود را منتسب به پیامبر اسلام(ص) میدانستند با یک برداشت غلط از فرهنگ عربی با عنوان فرهنگ اسلامی و بدلایل سیاسی و بعنوان نمادی متفاوت در مقابل امپراتوری عثمانی که رنگ قرمز رنگ زمینه پرچم آن بود، وارد فرهنگ این امپراتوری شد و پس از صفویان این رنگ همواره در پرچم دولتهای بعدی و پرچم جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران بکار رفته است.عروس و دامادهای تورک ؛ با لباس سنتی قرمزرنگ برگرفته از فرهنگ ملی تورکی


آچار سؤزلر : بایراق, نشان اسلام, نشان ملی عرب ها, رنگ سبز,
یازار: ایران آزربایجانچی‌لاری دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 | باخیش لار (7)

هر شرکت ، سازمان ، حزب ، گروه ، قوم ، ملت ، منطقه و کشور ی ، میتواند نماد و پرچمی را جهت شناسایی و عامل همگرایی خود داشته باشد که عناصر تشکیل دهنده پرچمها بنا به کارکرد آنها ریشه در فعالیتهای اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی و اعتقادات تاریخی و ملی و مذهبی افراد آن تشکیلات یا منطقه خواهد داشت.
در میان این پرچمها و نمادها، پرچم کشورها و سپس پرچم مناطق به لحاظ اجتماعی و فرهنگی و نقش آن در اتحاد مردم آن منطقه و نهایتاً مجموعه کشور، از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
متأسفانه در کشور ایران عزیزمان، بحث پرچمهای منطقه‌ای هنوز جا نیفتاده است! و در این آشفته بازار، عده‌ای مغرض هم سعی دارند این موضوع را در تقابل با یکپارچگی ایران نشان دهند!

آنا یارپاق

آرشیو

جایگاه پرچم منطقه‌ای

ایلگی

آختاریش

بؤلوم لر

گونئی آزئربایجان بایراغی (4)

ایران بایراغی (3)

قوزئی آزئربایجان بایراغی (1)

یولداش لار

ناگفته های تاریخ باستان تورک های جهان و آذربایجان

هارای نیوز

یوردداش yurddaş

سهلان/ساوالان/ساغلان/سآلان

تورکجه قرامری

طهـــران

قــار پــوز خـنـد

یاشاسین آذربایجان

تركشناسی2

_ TürkAz Tv ________ (تلویزیون‌ملی‌آذربایجان‌ایران)

تـوریـــسم آذربایجان

اوجاقلو ماحمود (تایماز)

آچیق سؤز Açıq Söz

Özümüz Tv

Insanliq

تورک گؤرونتو و ماهنی دوشرگه سی

خبر و یوروم

TARİXİMİZ

وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجان

سون یازیلار

ابقاء عجیب رنگهای پرچم ایران بعد از انقلاب

بیرق سرخ تورکان؛ سرفصل پرچم آزربایجان و ایران

تخیلات پان‌ایرانیستی از 'پرچمهای‌ایران‌قبل‌ازاسلام' (بخش دوم)

تخیلات پان‌ایرانیستی از 'پرچمهای‌ایران‌قبل‌ازاسلام' (بخش اول)

رنگ سبز؛ نماد اسلام یا نماد عرب؟!

پرچم جمهوری‌آزربایجان؛ یکی‌از شلوغترین پرچمهای‌دنیا

پیشنهاد یک کاربر برای پرچم منطقه‌ای آزربایجانِ ایران

اهمیت پرچم منطقه‌ای و آزربایجانِ ایران

آرشيو

آبان 1394

خرداد 1394

ارديبهشت 1394

باغلانتی لار

بیلی توپاری

Tehran تـئهران

تهران قدیم

ساوجیق

عکسهای تورک

TürkAz TV ﺗـﯚرکـآذ

ایشیق

اوجاق

آچارسؤزلر

(پرچم منطقه‌ای (3

(بایراق (3

(تخیلات پان ایرانیستی (2

(پیشنهاد طرح پرچم (1

(نشان اسلام (1

(نشان ملی عرب ها (1

(رنگ سبز (1

(نشان ملی آزربایجان (1

(رنگ سرخ (1

سایغاج

ایندی بلاق دا :
بو گونون گؤروشو :
دونه نین گؤروشو :
بو آیین گؤروشو :
بوتون گؤروش لر :
یازی لار :
باخیش لار :
یئنیله مه چاغی :

ایمکان لار

RSS 2.0